SP im Jana Pawła II w Paniówkach. SCENARIUSZ Z OKAZJI „DNIA KOBIET”. Scenariusz ten opracowałam z uczniami klasy drugiej szkoły podstawowej i przedstawiłam podczas Akademii w Dniu Kobiet 8 marca 2006. Na scenie stoją kosze z bibułkowymi kwiatami, w tle widnieje napis „Dzień kobiet”. Scena jest pusta i pocichł rozbrzmiewa utwór
Dzień kobiet w przedszkolu- scenariusz zajęć + prace plastyczne. 1.Wysłuchanie wiersza "Dzień Kobiet" „Dzień Kobiet” Dzień Kobiet to święto dobrze nam znane. W tym Dniu wszystkie Panie są obdarowywane: kwiatami lub też drobnym upominkiem. Panowie mogą wykazać się wobec Pań dobrym uczynkiem. Te duże Panie jak i małe księżniczki
Dzień Kobiet- konspekt uroczystości. 6-latki Występ dla mam, babć cioć…………………………………………….. Występ dla mieszkańców Domu Opieki…………………………… Prowadząca: Barbara Przychoćko CEL OGÓLNY : dzieci aktywnie uczestniczą w uroczystościach organizowanych na terenie przedszkola i poza nim. CELE SZCZEGÓŁOWE: dzieci potrafią właściwie zachować się podczas uroczystości, przygotowują przedstawienie dla osób niezwiązanych z rodzina. Przebieg uroczystości. 1. „Dwie mamy.” Inscenizacja wiersza D. Gellner Narrator: Czy słoneczko, czy wiaterek, chodzą mamy na spacerek. Mama I dzień dobry! Jak tam córeczka? Mama II Dziękuję jest bardzo grzeczna. A jak tam pani synek? Mama I Niegrzeczny odrobinę Mamy : Aha! Aha! Aha! Narrator: Wózki mi się podobały . Lecz te mamy takie małe. Mama II Jak synek? Mama I Jak córeczka? Mama II Wypiła butlę mleczka. Mama I Co? Jedną? A mój dwie! I jeszcze kaszkę zje! I kaszkę i kotlety! Bo straszny ma apetyt! Mamy : Aha! Aha! Aha! Narrator: Oj, to już zupełnie źle. Czy niemowlę tyle zje. Mama II Co z synkiem? Jakie wieści? Mama I Już w wózku się nie mieści! O mamę ciągle pyta…. Mama II A moja książki czyta!!! Mama I Akurat! Tra la la ! a mój na trąbie gra! Odchodzą w przeciwne strony, zostawiając wózki. Narrator: Jak się mamy posprzeczały, to o wózkach zapomniały. Ładna sprawa…ładna sprawa… Mamy: Bo to tylko jest zabawa! A w tych wózkach zamiast dzieci Misie z pluszu leżą przecież. 2. Piosenka……………………………………………………………………………………………… 3. „Sześć kucharek.” Inscenizacja. Narrator: Sześć kucharek rozgadanych Miało łyżek sześć drewnianych. Kucharki razem machając łyżkami nad głowami No bo kto chce być kucharką Musi łyżką mieszać w garnku. Narrator: Ale one nie mieszały, Tylko stały i gadały. A jak miały dosyć stania, To siadały do gadania. Kucharka I Ja wam powiem o pogodzie…ach! o pogodzie! Kucharka II Ja o strojach i o modzie…ach! O modzie! szalik wpada jej do garnka Kucharki: Oj. Co to za kucharka! Szalik wpadł jej do garnka! Kucharka III Jejku! Jaka piękna bajka! Kucharka IV do trzeciej Lepiej wodę wlej do garnka! Kucharka III Ja? Dlaczego? Lepiej ty! A ja wrzucę kluski trzy! wrzuca książkę Kucharki razem (oprócz III) Patrzcie! Patrzcie, co zrobiła ! Książkę w zupie utopiła! Kucharka V: uderza łyżką w garnek Ram tam tam! Ram tam tam ! Ja na rondlu łyżką gram! Kucharka VI A mnie strasznie boli głowa! Czy ta zupa już gotowa? Narrator: Zupa? Zupy nie ma wcale! Jest natomiast jakiś szalik! Jakaś książka z obrazkami….. Co tu jeść? Powiedzcie sami! Kucharki: Nic. Gdzie kucharek sześć, Tam nie ma co jeść! 4. Piosenka………………………………………………………………………………….. 5. Taniec……………………………………………………………………………………….. 6. Inscenizacja „ Lustereczko” D. Gellner Dziewczynka I Lustereczko, lustereczko W złotej ramie! Mam do ciebie pytanie. Lusterko: A jakie? Dziewczynka I No, wiesz przecież: Kto jest najpiękniejszy na świecie? Czy ja w tych nowych spinkach? Czy jakaś inna dziewczynka? Dziewczynka II (odpycha pierwszą) Lustereczko, lustereczko Powiedz szczerze- Kto ma najładniejszy kołnierzyk? Dziewczynka III Odsuńcie się choć trochę, Bo ja mam fartuszek w grochy! Dziewczynka IV A ja mam rajstopki w kropki I chustkę w białe stokrotki! Dziewczynka I ponownie się przepycha do lusterka, rozrzucając dookoła wstążki i stroje: Powiedz, która lepsza wstążka? Ta szeroka? Czy ta wąska? Lustereczko, lustereczko, Powiedz mi……… Lusterko: Ani mi się śni! Dość mam tych wszystkich pytań. Odwracam się i kwita! Jak zniknie ten cały bałagan, To wtedy z wami pogadam. 7. „Dla babci.” D Gellner Siadaj Babciu, siadaj blisko. Zaraz Ci opowiem wszystko. Prawie całą noc nie spałem, Bo prezenty wymyślałem. Na kanapie się kręciłem, Aż dla Ciebie wymyśliłem: Z lodu broszkę i korale I śniegowe cztery szale. Dziesięć czapek w śnieżną kratkę I lodową czekoladkę. Jak nie będzie Ci smakować, to mnie możesz poczęstować! 8. „Potwór dziki.” D. Gellner W naszej łazience miejsca jest sporo, a w białej wannie szumi jezioro. A w tym jeziorze siedzą wodniki, żaba zaklęta i potwór dziki. Ale nie mówię o tym nikomu, że mam jezioro we własnym domu, i że czasami ten potwór dziki pożycza sobie nasze ręczniki. 9. Piosenka………………………………….. 10 „Teleludek.” – inscenizacja- Dorota Gellner (Za zasłoną lub w niewidocznym miejscu siedzi Teleludek. Na pierwszym planie dzieci z piłką, skakanką itp.) Dziecko I (zagląda za zasłonę) Teleludek, teleludek przed ekranem siedzi. Dziecko II (zagląda za zasłonę) I nie widzą go koledzy, nie widzą sąsiedzi. Woła babcia: Babcia (rozgląda się) Chodź tu, Teleludku, Pomóż mi w ogródku! Dziecko III Proszę pani, o tej porze on jest przy telewizorze! Babcia No tak! Rano czy wieczorem – siedzi przed telewizorem. Dzieci bawią się na dworze, a on… (wzdycha) bawić się nie może… (popłakuje, wyciera oczy chusteczką, wychodzi) Dziecko I Mógłby przecież wyjść na chwilę. Ale nie chce. No i tyle! Dzieci (razem) A my poprosimy wiatr, żeby do pokoju wpadł. Żeby wywiał Teleludka na zabawę do ogródka! (wpada „Wiatr” – przebrane dziecko – i wyprowadza Teleludka zza zasłony. Teleludek z trudem rozprostowuje zgięte nogi i przeciera oczy) Teleludek Ojej! Jaki piękny świat! Świeci słońce, pachnie kwiat… A ja tak się zasiedziałem, że o wszystkim zapomniałem!!! 11. Piosenka……………………………………………………………………………….. 12. Piosenki po angielsku- prezentacja umiejętności z lekcji języka angielskiego- przygotowanie pani Anna Być, wykorzystanie kasety magnetofonowej. 13 Życzenia. Dziś kartka z kalendarza okazję miłą do życzeń stwarza: słońca, kwiatów, pomyślności, zdrowia, sił i wytrwałości, wypełnienia wszystkich marzeń, pomyślnego planu zdarzeń, aby szczęście wam czuwało i życzenia te spełniało. Sukcesów w życiu, szczęścia w miłości, dużo uśmiechu, dużo radości, spełnienia wszystkich najskrytszych marzeń, samych przyjemnych w życiu zdarzeń. Przyjmij, Kochana Mamusiu, Z serca płynące życzenia: Dobrego zdrowia, dużo optymizmu I spełnienia wszystkich marzeń. Życzę dziś Tobie, Babuniu miła, byś zawsze w życiu szczęśliwa była, życzę Babuni życia najdłuższego, pociechy, szczęścia i zdrowia dobrego. Kolorowych snów, uśmiechu od ucha do ucha, pięknych bajek na dobranoc, własnego psa i kota, co dzień nowych przygód, butów siedmiomilowych, gwiazdki z nieba, wspaniałych przyjaciół i wesołej rodzinki życzy … Zdrowia, szczęścia, mnóstwa gwiazd nocą, wspaniałych przebudzeń po krzepiącym śnie, wygodnych butów, ciepłych zimą skarpetek, ciszy wśród opadających płatków śniegu i zobaczenia, że każdy płatek jest słońcem 14 Odśpiewanie 100 lat, wręczenie upominków. 15. Wspólny poczęstunek. Prezenty: Składanka: kwiatek na listkach z czekoladką w środku. „Każde dziecko to potrafi.” cz. IIKarty pracy na Dzień Kobiet znajdziesz tutaj. Każdej dziewczynce na pewno będzie miło, jeśli chłopcy z klasy podarują im tego dnia jakiś drobny upominek. Pomysły na prezenty na Dzień Kobiet w szkole . 8 marca nie tylko dziewczynki dostają upominki, ale też każdy uczeń wraca do domu z ręcznie robionym prezentem dla najważniejszej
Temat: "Dzień kobiet"CELE ZAJĘĆ: - Uświadomienie uczniom znaczenia "Święta Kobiet" - Uświadomienie uczniom znaczenia grupy koleżeńskiej - Integracja grupy - Kształtowanie umiejętności plastycznych - Rozwijanie umiejętności przyrodniczychCELE ZAJĘĆ:- Uświadomienie uczniom znaczenia „Święta Kobiet” - Uświadomienie uczniom znaczenia grupy koleżeńskiej - Integracja grupy - Kształtowanie umiejętności plastycznych - Rozwijanie umiejętności przyrodniczych METODY PRACY: rozmowa, pokaz, ćwiczenia praktyczne, zabawy integracyjne FORMY PRACY: praca indywidualna, grupowa ŚRODKI DYDAKTYCZNE: karty pracy, rozsypanka wyrazowa, kleje, kredki. PRZEBIEG ZAJĘĆ:1. Część wstępna Organizacja przestrzeni klasy – tworzenie koła z krzeseł na potrzebę zabawy - „Zaczarowany staw” – Dziecko-ochotnik stoi na środku z zasłoniętymi oczami. Wszystkie pozostałe dzieci poruszają się dookoła niego do momentu, kiedy osoba w środku powie magiczne słowa: „Zaczarowany staw”. Wtedy to ona sama zaczyna się poruszać wśród nieruchomych postaci i dotyka twarzy pierwszego napotkanego dziecka, zgadując, kto to jest. 2. Część właściwa - Rozmowa z dziećmi na temat obchodzenia Dnia Kobiet - Zaznaczamy, że w tym dniu, to dziewczynki i dorosle panie obchodzą swoje święto i mogą być traktowane w sposób szczególny, przypominamy jednak przy tym, że nie tylko w tym dniu, także na co dzień chłopcy wobec dziewczynek, mam i innych pań powinni zachować się w sposób uprzejmy i życzliwy. - „Kwiatuszek” Każde dziecko dostaje kartkę z kwiatuszkiem i płatkami oraz rozsypanke wyrazowa przedstawiająca zarówno pozytywne i negatywne zachowania chłopców wobec dziewczynek. Zadaniem dziecka jest wybrać odpowiednie zachowania, cechy i przykejić je do płatków kwiatka. (przykładowe zachowania, cechy: życzliwy, lojalny, uczynny, dobry, tolerancyjny, dyskretny, kłamliwy, obrażalski, niesprawiedliwy, wyniosły, fałszywy, zazdrosny). - Rozdajemy dzieciom (losowo) karki przedstawiające rożne kwiatki. Zadaniem każdego jest pokolorowanie danego kwiatka według schematu kolorów, który podany jest na kartce. Po skończeniu prac dzieci odgadują nazwy kwiatków. (przykładowe kwiatki – hiacynt, bez, tulipan, stokrotka, róża) - „Dowiedz się kim jesteś” Przypominamy wszystkim, że dziewczynki obchodzą swoje święto. Prosimy chłopców, żeby swoje gotowe, pokolorowane kwiatki rozdali koleżankom z grupy. Ale, żeby chłopcom nie było smutno prosimy także dziewczynki, żeby ofiarowały swoim kolegom gotowe kwiatki. Gdy każdy swój otrzyma po kolei mówimy dzieciom co oznaczają ich kwiatki i jakie cechy człowieka Część końcowa - „Czarodziejski smok” – dzieci razem wspólnie tworzą „smoka” ustawiając się jeden za drugim i kładąc sobie ręce na ramionach. Nauczyciel podaje w tym czasie instrukcje: „Wyobraźcie sobie, że jesteście czarodziejskim smokiem, który potrafi robić niezwykłe i wspaniałe rzeczy. Podskakuje raz na swoich prawych nogach, raz na swoich lewych nogach. Czasem jest także odrobinkę komiczny, a wtedy głowa smoka próbuje ugryźć ogon, ale ogon ucieka i nie pozwala się ugryźć. Kiedy głowa złapie ogon, głośno parska” Po zakończeniu następuje zamiana miejsc – inne dziecko może być głową i inne ogonem.Nie ważne, czy jesteś nauczycielem w przedszkolu czy w szkole podstawowej, nasze scenariusze zajęć i propozycje zabaw na Dzień Dziewczynek są tak zróżnicowane i uniwersalne, że z łatwością dopasujesz je do potrzeb i wieku swoich uczennic. Nie tylko umożliwisz im obchodzenie tego dnia w wyjątkowy sposób, ale również dostarczysz Scenariusz z okazji Dnia Kobiet- Dnia DziewczynekMarzec Przed zajęciami, prosimy dzieci i Rodziców o przygotowanie strojów lub elementów księżniczek i ogólne:• Współdziałanie w rupie rówieśniczej.• Wprowadzenie elementów rywalizacji.• Dbanie o miłą atmosferę podczas zajęć.• Kultywowanie obchodów Dnia wiekowa: 6 latkiProwadząca: Elżbieta CzajkaPomoce dydaktyczne: treść listu zaklejony w kopercie, ilustracje akcesoriów księżniczki i rycerza, guziki, kasztany, wiklinowe koszyki, kolorowe szarfy, tunele, woreczki gimnastyczne, sztalugi, kredki, kartki papieru, drewniane lub plastikowe korale, żyłka lub sznurek, tarcza, miecz, szablony sukienki księżniczki i tarczy rycerza, muzyka na CD, prezenty dla dziewczynek, poczęstunek (ciastko, herbata) zajęć1. Powitanie dzieci: ,,Wszyscy są, witam Was, na zabawę już czas. Jestem Ja, jesteś Ty. Raz, dwa, trzy”.2. Wprowadzenie do zajęć- Nauczycielka informuje wszystkie dzieci, że dostała list zaadresowany do dziewczynek i odczytuje jego wszystkie koleżanki, które dzisiaj obchodzą swoje święto- Święto tym uroczystym dniu, my chłopcy przygotowaliśmy dla Was moc atrakcji i wesołą słońce na niebie dla Was świeci, a uśmiech nich na twarzach gości. Niech ten dzień, będzie dla Was życzą, wasi koledzy z Zabawa przy muzyce,, Rycerze i królewny”- wspólny taniec chłopca z Zabawa,, Co pasuje do królewny, co pasuje do rycerza?”. Dzieci podzielone na dwie grupy ( chłopcy, dziewczynki) mają za zadanie posegregować obrazki np: królewna: korona, pantofelek, sukienka, rycerz: tarcza, zbroja, miecz itp.). 5. Przerywnik – odczytanie fragmentu Konkurs dla księżniczek- ,, Oddziel guziki od kasztanów”. Dziewczynki dostają koszyczki, w których znajdują się pomieszane kasztany z guzikami. Ich zadaniem jest posegregowanie, oddzielenie od siebie elementów. Wygrywa ta księżniczka, która pierwsza wykona Zabawa,, Dopasuj bucik do księżniczki”- dziewczynki ściągają po jednym pantofelku. Zadaniem chłopca- rycerza, jest dopasowanie odpowiedniego pantofla do dziewczynki- Zabawa ruchowa,, Tor przeszkód dla rycerzy”- chłopcy ustawiają się w dwa rzędy. Ich zadaniem jest pokonanie toru przeszkód: przełożenie szarfy przez ciało, przeczołganie się w tunelu, wykonanie pięć przysiadów, rzut woreczkiem do koła ( tarczy). Wygrywa ta drużyna rycerzy, która pierwsza wykona wszystkie Przerywnik- odczytanie fragmentu ,,Portret księżniczki i rycerza”- dzieci stoją przy sztalugach- chłopiec, dziewczynka i mają zawiązane oczy. Ich zadaniem jest narysować księżniczkę- chłopiec, rycerza- dziewczynka. Podczas rysowania może pomagać nauczyciel lub inne Wspólny taniec księżniczki i Konkurs dla księżniczek,, Korale”- zadaniem dziewczynek jest jak najszybciej nawlec pięć koralików na kolorową Przerywnik- odczytanie fragmentu Turniej rycerski- ,,Traf mieczem w tarczę”. Zadaniem chętnych rycerzy jest dotknięcie mieczem w środek Uroczyste pasowanie na rycerza. Nauczycielka zaprasza wszystkich chłopców na środek sali i prosi, aby uklęknęli na jedno kolano. Dotykając ramię każdego chłopca, jednocześnie wypowiada słowa,, Pasuję Cię na rycerza naszej grupy”.16. Prace plastyczne ,, Ozdabianie sukni księżniczki i tarczy rycerza”- dzieci dostają gotowe szablony sukni i tarczy. Ich zadaniem jest ozdobienie przedmiotów według własnych Uroczyste zakończenie zajęć, wręczenie prezentów dziewczynkom wykonanych przez chłopców ,na wcześniejszych zajęciach plastycznych i złożenie im życzeń. 18. Wspólny czytania bajki przez nauczycielkę, zadaniem dzieci jest wstawanie na słowa:KsiężniczkaWoźnicaRycerzKaretaKonieZałącznik – bajkaCzęść IDawno, dawno temu, za lasami, za górami w pięknym królestwie mieszkała księżniczka ona piękną karetę, dwa czarne rumaki oraz woźnicę z sumiastym miała swojego rycerza Jana Odważnego, którego bardzo księżniczki stała w pałacowej wozowni, a konie zamieszkiwały w białych Arabela, bardzo lubiła przejażdżki swoja karetą zaprzęgniętą w piękne IIPewnego słonecznego poranka, księżniczka Arabela zapragnęła przejechać się karetą po swoim królestwie. Zawołała woźnicę, rycerza i poleciła im przygotować karetę do drogi. Woźnica przypiął konie do karety i wszyscy wyruszyli na wycieczkę. Jechali, jechali, a koła karety uderzały o kamienie na wyboistej drodze. Nagle księżniczka Arabela, kazała woźnicy zatrzymać konie i rycerza Jana Odważnego , aby pomógł jej wysiąść z karety i poszedł z nią na spacer po okolicy. Rycerz spełnił prośbę księżniczki i razem spacerowali po pięknej łące, słuchając śpiewu IIIDługo spacerowała księżniczka Arabela i rycerz Jan Odważny po łące. Wąchali kwiaty, słuchali bzyczenia os, obserwowali latające motyle. Rozkoszowali się otaczającą ich przyrodą. Zapadał już zmrok i księżniczka Arabela postanowiła wracać do pałacu. Poprosiła woźnicę, aby przygotował konie i wsiadła do karety. Kiedy późnym wieczorem dojechali do pałacu, dziedziniec oświetlony był już blaskiem księżyca. Zmęczone konie, odprowadził woźnica do stajni, gdzie je napoił i karetę schował do wozowni. Księżniczka Arabela pożegnała się z rycerzem Janem Odważnym oraz woźnicą i udała się do swojej komnaty. W nocy księżnice śniła się wspaniała wycieczka z